Drukarnia - przygotowanie projektu

Polplast S.C.

Istniejemy od 1959 r.

tel./fax 0 22 751 10 46
info@polplast.eu

Przesyłanie projektów

Pliki mniejsze niż 50 MB prosimy przesyłać na adres e-mail: druk@polplast.eu.

Podczas transmisji internetowej istnieje możliwość uszkodzenia pliku. Uszkodzony plik może się otworzyć, jednak z nie zawsze widocznym błędem. W miarę możliwości prosimy o skompresowanie plików np. ZIP'em, RAR'em lub Stuffit'em, ponieważ skompresowany i uszkodzony plik nie otworzy się. Kompresja pozwoli również na skrócenie czasu przesyłania.

Projekty większe niż 50 MB prosimy przesyłać pocztą na jednym z następujących nośników: CD, DVD, ZIP 100, PenDrive. Przyjmujemy pliki z komputerów PC i MAC.

Spady i marginesy

We wszystkich projektach istotne elementy np. napisy powinny się znajdować min. 3 mm od krawędzi, tzw. linii cięcia. Natomiast tła i elementy przylegające do krawędzi powinny wystawać dokładnie 2 mm poza linię cięcia. W przypadku pudełek i teczek obie odległości powinny wynosić 4 mm. Marginesy oraz spady podkładek pod myszy i notesy są opisane w makietach projektów.

Formaty wektorowe plików graficznych

*.cdr - pliki programu Corel Draw w wersji do X3

*.pdf, *.ai, *.eps - pliki różnych programów graficznych, w przypadku programów Adobe w wersji do CS4

Zamiana czcionek na krzywe

W projektach konieczna jest zamiana czcionek na krzywe. W programie Corel Draw służy do tego funkcja 'Zamień na krzywe' lub 'Ctrl+Q', a w programie Adobe Illustrator funkcja 'Create Outlines' lub 'Shift+Ctrl+O'. Jeśli czcionki nie zostaną zamienione na krzywe to istnieje możliwość, że po otwarciu przez nas pliku będzie brakowało polskich liter lub zmieni się krój pisma.

Przed wstawieniem mapy bitowej do projektu prosimy nadać jej właściwy wymiar i rozdzielczość, a sposób zapisu kolorów (Color Mode) zmienić na CMYK. Dla kolorowej fotografii należy wybrać rozdzielczość 300 dpi, a dla fotografii czarno-białej, w odcieniach szarości, sepii lub zawierającej drobny tekst - 600 dpi.

Wszystkie elementy zawierające efekty specjalne w programach Corel Draw i Adobe Illustrator prosimy zamieniać na mapy bitowe o rozdzielczości 300 dpi, CMYK, a jeśli elementy te zawierają drobny tekst to 600 dpi, CMYK.

Formaty bitmapowe: *.tif i *.jpg

Projekty prosimy przygotować w skali 1:1, a sposób zapisu kolorów (Color Mode) zmienić na CMYK. Dla kolorowej fotografii prosimy wybrać rozdzielczość 300dpi, a dla fotografii czarno-białej, w odcieniach szarości, sepii lub zawierającej drobny tekst - 600dpi.

Projekty w formacie *.jpg są mniejsze niż w formacie *.tif i mogą być łatwiej przesyłane przez internet. Różnica w wielkości wynika z kompresji stratnej formatu *.jpg. W krańcowym przypadku, gdy plik *.jpg jest za bardzo skompresowany następuje zniekształcenie projektu! Aby uniknąć zniekształceń należy zapisywać pliki *.jpg wybierając opcje "Wysoka jakość - Duży plik".

Projekty w innych programach

Grafika ze strony internetowej, prezentacji Power Pioint'a, plików Word'a, Excel'a nie nadaje się bez dodatkowej obróbki do druku na maszynie offsetowej.

Wybrane papiery stosowane w poligrafii.

Informacje o LAB, RGB, CMYK pomocne przy przygotowaniu projektu do druku.

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt od pn. do pt. w godz. 8.00 - 16.00, tel./fax: 0 22 751 10 46. Z przyjemnością udzielimy dodatkowych informacji.

Powrót na górę strony

Strona główna           O firmie           Lista referencyjna           Kontakt

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polplast S.C.